KLÍŠŤATA A BLECHY DOSTANOU KAPKY

Babesióza (piroplasmóza, „psí malárie“)

Původce onemocnění: Babesia canis (B. canis canis, B. canis rossi, B. canis vogeli)

Přenašeč onemocnění: Piják lužní (Dermacentor reticulatus)

Doba přenosu: 48-72 hodin po přisátí

Doba mezi infekcí a prvními symptomy: 5-7 dnů (možné jsou i 3 týdny).

Klinické symptomy: onemocnění probíhá zpravidla akutně a začíná vysokou horečkou (až 42° C), silnou žízní, ztrátou chuti k jídlu, únavou a rychlou ztrátou kondice a váhy. Během dalšího průběhu onemocnění se objevuje průjem a úbytek červených krvinek vedoucí k chudokrevnosti a žloutence doprovázené červenou nebo nazelenalou močí. Na kůži nebo na sliznicích mohou být patrné známky krvácení. Dále se mohou objevit povrchové záněty sliznice, zejména v oblasti dutiny ústní.

Pokud dojde k postižení centrálního nervového systému, tak se mohou objevit poruchy pohyblivosti způsobené částečným ochrnutím a záchvaty podobné epilepsii.

Neléčení psi zpravidla umírají.

Profylaxe: Je důležité psa chránit před klíšťaty a tím i před infekcí. Piják lužní a s ním spojené babézie se v posledních letech v České republice stále více rozšiřují zejména v oblastech jihovýchodní Moravy a v jižních a východních oblastech Slovenska. Ochrana je o to důležitější, že toto onemocnění postihuje stále více psů. Účinnou a spolehlivou ochranu zajišťuje Exspot® nebo Scalibor® Protectorband.