KLÍŠŤATA A BLECHY DOSTANOU KAPKY

Napadení plochými červy

Blechy jsou ve vývojovém cyklu plochých červů tzv. přechodnými hostiteli. Pes se při jejich rozkusování může nakazit larvami tasemnic. Larvy se potom ve střevech psa vyvinou v dospělé jedince, kteří bývají průměrně 13 cm dlouzí. Vajíčka tasemnic se pak dostávají ven z těla hostitele a to buď vlastním únikem červů nebo ve výkalech. Vajíčka jsou ve svých obalech infekční celé týdny. Zasušení ploší červi vypadají jako malá zrníčka okurky a můžeme je velmi často najít na místech, kde zvířata spí.

Původce: tasemnice psí (Dipylidium caninum)

Přenašeč: blecha kočičí (Ctenocephalides felis)

Klinické symptomy: u psa jako u konečného hostitele infekce většinou probíhají bez klinických symptomů. Zácpy nebo střevní neprůchodnost se ve větší míře vyskytují velice zřídka. Postižení psi však přesto mohou ploché červy vylučovat a mohou tak nakazit i člověka – zejména malé děti.

Likvidace a profylaxe: blechy často figurují jako přechodní hostitelé pro tasemnici psí, při likvidaci by proto měly přijít na řadu jako první. K tomu je určen lokálně aplikovaný přípravek Exspot®, který se jednoduše zvířeti aplikuje mezi lopatky.

Po likvidaci blech by měla následovat léčba plochých červů.

Pozor: pokud má pes blechy, tak byste jej měli s ohledem na ploché červy také odčervit.