KLÍŠŤATA A BLECHY DOSTANOU KAPKY

Kožní alergická reakce na blechy

Výskyt blech u psů považuje většina jejich majitelů za něco odpudivého a pro psa jsou přinejmenším obtížné. Sliny blech mohou v některých případech vést i k alergii, která je spojena s extrémní svědivostí a podrážděním kůže. U citlivých psů stačí pro vyvolání alergie jediné kousnutí blechou, protože reakci způsobují sliny blech spolu s kolagenem v jejich kůži. Kožní alergická reakce se může kromě psů vyskytovat i u člověka a to jako reakce na bleší kousnutí.

Klinické symptomy: pro kožní alergickou reakci na blechy jsou charakteristické strupy v oblasti zádě a zad (takzvaná svědivá papulární dermatitida). Zvíře se vlivem zvýšené svědivosti škrábe a často vzniká současně akutní hnisavý zánět kůže (hotspot, pyodermie), jehož následkem může být i úbytek srsti.

Profylaxe: Při prevenci alergie na bleší kousnutí je potřeba zabránit napadení psa blechou. Ideální jsou repelentní přípravky jako například Exspot®, jehož účinná látka dráždí nervová zakončení v končetinách parazitů, i ti se díky tomu nechtějí do psa vůbec zakousnout a ihned se snaží takto ošetřenou oblast opustit.